GHF_0097
November 14, 2022

Ünlü Kazak devlet adamı ve maarifçisi Temirbek Jürgenov TÜRKSOY’da anıldı

November 14, 2022

Ünlü Kazak devlet adamı ve maarifçisi Temirbek Jürgenov TÜRKSOY’da anıldı

TÜRKSOY, Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Yazarlar Birliği iş birliğinde Kazak halkının ünlü devlet adamı ve maarifçisi Temirbek Jürgenov’a ithafen yayınlanan “Temirbek Jürgenov: Araştırmalar - Hatıralar- Makaleler” kitabının tanıtım toplantısı düzenlendi.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde düzenlenen etkinliğin açış konuşmalarını Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kanat Mambetaliev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, kitabın yazarı, Temirbek Jürgenov Vakfı Müdürü Sabi Ansat ve kitabı Türkçeye aktaran Dr. Esra Yavuz Acar yaptı.

Kazakistan Büyükelçisi Sapiyev konuşmasında, devlet adamı ve maarifçi Jürgenov’un kısa ömrüne Orta Asya halklarının eğitiminin sağlanması için çok önemli çalışmaları sığdırdığını belirtti. Sovyet rejimi tarafından idam edilmeden önce Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da farklı görevlerde bulunduğuna dikkati çeken Sapiyev, Jürgenev’in çabaları sonucunda 20. yüzyılın başlarında Kazak halkının eğitim olanaklarına kavuştuğunu dile getirdi.

Kanat Mambetaliev konuşmasında, Temirbek Jürgenov’un Kazak halkının tarihinde özel bir iz bırakmış bir devlet ve halk figürü olduğunu belirterek, bu değerli insanın bizlere bıraktığı paha biçilmez mirasın, nesiller ve halklarımız arasında bir "Altın Köprü" niteliğinde olduğunu kaydetti. Mambetaliev Jürgenov’un sadece Kazak halkı ve Kazak kültürü için önemli bir insan olmadığının da altını çizerek, “Kırgız halkının tarihinde altın izler bırakan Kazak-Kırgız halklarının kardeşliğini simgeleyen, kahramanlar Temirbek Jürgenov ve İşenali Arabayev ile Kasım Tınıstanov'dan bahsediyoruz.” diye konuştu. 

Temirbek Jürgenov’un Orta Asya halklarının eğitimindeki önemine, hayatına ve çalışmalarına değinen ve iyi bir vatanperver olduğunu kaydeden Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, Jürgenov’un sadece Kazakistan’da dört binden fazla okul açarak eğitim alanında önemli iz bıraktığını kaydetti. 

Açış konuşmalarının ardından yapılan kurdele kesim töreni, Kazak sanatçılar Bekarıs Nurimanov ve Assem Erejekızı'nın sunduğu Kazak halk ezgilerinden oluşan müzik dinletisi ile devam etti.

Etkinli,k katılımcılara plaket taktimi ve aile fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Medya Galerisi

GHF_9995
GHF_9968
GHF_9963
GHF_9948
GHF_9926
GHF_0244
GHF_0221
GHF_0216
GHF_0213
GHF_0206
GHF_0199
GHF_0176
GHF_0129
GHF_0097
GHF_0086
GHF_0029
GHF_0060

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır