DSC_8856
7 апреля 2023 г.

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları 9. Toplantısı

7 апреля 2023 г.

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları 9. Toplantısı

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları 9. Toplantısı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapıldı.

Türk Dünyası’nın somut ve somut olmayan kültürel mirasının güncel konularının ele alındığı toplantı ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO'daki sözcülüğü ve dönem başkanlığı Türkiye'den Azerbaycan'a geçti.

TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Şuşa 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri çerçevesinde Türk Cumhuriyetleri’nin UNESCO temsilcilerini bir araya getiren ve ADA Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Azerbaycan Kültür Bakanı Vekili Adil Kerimli, Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, TÜRSKOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı, TÜRKSOY üyesi diğer ülkelerin UNESCO milli komisyonları başkanları ve bir proje çerçevesinde ADA Üniversitesinde bulunan 10 Afrika ülkesi UNESCO Millî Komisyonu başkanı iştirak etti. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı.

 

Açış konuşmasında Ceyhun Bayramov, Ermenistan işgali döneminde Karabağ ve çevresindeki illerde Azerbaycan'a ait tarihi ve kültürel mirasa karşı yapılan yıkımlardan bahsetti.

 

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonlarının ortak hareket etmesinin önemine değinen Bayramov, 15 Aralık tarihinin UNESCO nezdinde Uluslararası Türk Dili Günü olarak kutlanılması önerisini desteklediklerini bildirdi.

 

Bayramov, "Bu teşebbüs, ortak dilimizin ve kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşımaktadır. 15 Aralık tarihinin UNESCO 42. Genel Konferansında Uluslararası Türk Dili Günü olarak kabul edileceğine inanıyoruz." dedi.

 

Yaptığı konuşmada Türk halklarının köklerinin tarih sahnesinde çok eskilere uzandığını vurgulayan TÜRSKOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı, halklarımızın varlıklarını sürdürdükleri bin yıllar boyunca yaşadıkları farklı coğrafyaların gelişmesini sağladığını ve kurdukları çok sayıdaki medeniyetle insanlığın kültür hazinesine eşsiz miraslar bıraktıklarını kaydetti.

Çakıcı şöyle devam etti: “Günümüze kadar ulaşan ve bizlerin övünç kaynağı olan bu kültürel zenginliğin korunup yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması, o kutlu mirasın sahipleri olarak üzerimize düşen en önemli görevdir.

Somut ve somut olmayan bu zenginliklerimizin dünya genelinde tanıtılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması görevinde şüphesiz siz değerli Millî Komisyon temsilcilerinin önemli bir rolü vardır. 

Ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini araştırmak, geliştirmek, korumak ve gelecek kuşaklara aktararak kalıcı kılmak amacıyla faaliyetini sürdüren TÜRKSOY, bizlere miras kalan bu değerlerin korunması çalışmalarını yürütmekte olan UNESCO Millî Komisyonlarımızın bütün çalışmalarını desteklemeye devam etmektedir.

Bu toplantı ile UNESCO’daki Türk devletlerinin sözcülüğü ve dönem başkanlığı Türkiye’den Azerbaycan’a geçmektedir. Bu vesileyle bir önceki dönem başkanımız Türkiye UNESCO Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal Oğuz’a yürüttüğü çalışmalardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyor, yeni dönemde bu önemli görevi devralan Sayın Dışişleri Bakanımız Ceyhun Bayramov’a ve Azerbaycan UNESCO Milli Komisyonu Genel Sekreteri Sayın Seymur Fataliyev’e başarılar diliyorum.”

 

 

Bu yıl TÜRKSOY'un kuruluşunun 30. yılının da kutlandığını hatırlatan Çakıcı, “Paris'te UNESCO Genel Merkezi'nde 15 Aralık - Türk Dili Günü'nde de düzenlenecek TÜRKSOY 30. Yıl kutlama etkinliğine, teşkilatımıza üye ülke UNESCO Daimi Temsilciliklerimizin ve Milli Komisyonlarımızın önemli katkı sunacaklarına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Oğuz, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonları olarak ilk kez 2008'de bir araya geldiklerini, sonrasında yılda bir kez toplandıklarını söyledi.

 

UNESCO'da birlikte çalışılacak konular üzerinde bir mekanizma ve karar alma sistemi kurduklarını bildiren Oğuz, “Birlikte hareket etme ruhu bize çok güç kattı. Sadece somut olmayan mirasta değil başka alanlarda da iş birlikleri başlattık." dedi.

 

Oğuz, gittikçe daha organize şekilde çalıştıklarını, daimî komisyonların bir araya gelerek oluşturduğu sinerjiyi UNESCO çalışmalarına yansıttıklarını kaydetti.

 

UNESCO ekseninde Türk dili konuşanlar olarak bir araya gelseler de başka ülke ve kültürlerin aleyhine olabilecek hiçbir eylem, söylem ve çalışmada bulunmadıklarını da vurguladı.

 

Oğuz, "Biz UNESCO Türkiye Milli Komisyonunu olarak Kırgızistan'dan almış olduğumuz dönem başkanlığını 1 yıldır sürdürüyorduk. Şimdi Azerbaycan'a devrediyor olmaktan çok büyük bir onur duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Toplantıda Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Adil Kerimli, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, UNESCO Dış İlişkiler ve Afrika İlişkileri Bölümü Başkan Yardımcısı Firmin Edouard Matoko birer konuşma yaptı.

 

Açış konuşmalarının ardından yapılan seremoni ile TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı ve UNESCO’daki Türk devletlerinin sözcülüğü Türkiye’den Azerbaycan’a geçti. 

Toplantı öğleden sonraki oturumlarla devam edecek.

 

 

Medya Galerisi

DSC_8878
DSC_8869
DSC_8856
DSC_8845
DSC_8836
DSC_8821
DSC_8833
DSC_8813
DSC_8810
DSC_8800
DSC_8804
DSC_8793
DSC_8791
DSC_8778
DSC_8787

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır