program2
August 1, 2022

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Uluslararası Sempozyumu

August 1, 2022

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Uluslararası Sempozyumu

Güncelleme: Katılım için gönderilen özetler değerlendirilmiş olup, kabul mailleri katılımcılara yollanmıştır.

 

ÖNEMLİ DUYURU: Değerli katılımcılar, yoğun talep üzerine bildiri özeti gönderim süremizi 10 Eylül 2022 tarihine uzatmış bulunuyoruz. Bu tarihten sonra gelen bildiri özetlerini üzülerek değerlendirmeye alamayacağımızı bildirmek isteriz.
Buna ek olarak bu süre değişikliği tam metin gönderim sürecine yansımayacaktır. Sempozyum tam metin gönderi tarihi 15 Eylül 2022'dir.
Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Sempozyum Düzenleme Kurulu

 

“5. TÜRKSOY Etno-Moda Haftası” Etkinlikleri çerçevesinde Türk Dünyasında Kadın ve Moda Uluslararası Sempozyumu 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da 5-6 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir.

“Türk Dünyasında Kadın ve Moda” Uluslararası Sempozyumu; Türk kültüründe önemli bir yeri olan güçlü ve karakteristik Türk kadınına moda estetiği açısından kültürel zengin ögeleri ile dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

Türk Dünyası, tarihin farklı dönemlerinde değişik değerler ve eserler ortaya koymuştur. Türk kültürünün tarih zenginliği ve mekân genişliği her türden esere yansımış, somut ve somut olmayan kültürel mirasları dünyanın sayılı kültürlerinden biri olma özelliği kazandırmıştır. Türk Dünyasının ortak kültür ve ince sanatlarının işlenmiş olduğu mimari, çinicilik, hat sanatı, kilim ve halı dokuma gibi sanatlar aynı zamanda kültürü ifade etme ve aktarma yöntemleri olmuşlardır. Tüm yönleriyle günümüze taşınan ve geleceğe aktarılacak olan Türk kültürünün evrensel bir değer olan moda aracılığı ile yansıtılması, kendi ülkelerinde ve tüm dünyada tanıtılması bu sempozyumun hedeflerinden biridir.

 

Sempozyum ana başlıkları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

- Türk dünyasında kadın modasını; kültürel, tarihsel, coğrafi, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, üretim, eğitim, endüstri, tasarım ve benzeri açılardan ele alan akademik çalışmalara açıktır.

- Bildiri konuları bu başlıklarla sınırlı değildir. Sempozyumun genel çerçevesine uyulması ve ana tema dışına çıkılmaması şartıyla farklı konularda da bildiriler önerilebilir.

 

Önemli Tarihler:

Başvuru Formu ve Özet Gönderimi İçin Son Tarih: 30.08.2022

Kabul Edilen Özetlerin İlan Tarihi: 10.09.2022 

Tam Metin Gönderimi İçin Son Tarih: 15.09.2022

Sempozyum Oturumları: 5-6 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’da Merinos AKKM, Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

(Detaylı program ilerleyen günlerde katılımcılara ulaştırılacaktır)

 

Sempozyum hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıda yer alan dosyayı indirebilirsiniz. 

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır