FrV7hWQXgAEfhXo
March 17, 2023

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi Ankara'da Düzenlendi

March 17, 2023

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi Ankara'da Düzenlendi

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin girişimiyle, 16 Mart 2023 tarihinde Ankara'da “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım" temasıyla düzenlendi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev'in başkanlığında düzenlenen Zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım- Jomart Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orbán, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ve TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev’in yanı sıra TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın Sultan Raev, Sayın Binali Yıldırım başkanlığındaki TDT Aksakallar Konseyi Üyeleri ile Türk iş birliği teşkilatlarının başkanları katıldı.

“Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasına ithaf olunan Olağanüstü Zirve, Türkiye'nin güney ve güneydoğu bölgelerinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle ortaya çıkan olağanüstü gündemin en üst düzeyde ele alındığı platform oldu. Zirve programı çerçevesinde deprem felaketinde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Türk Devletleri Teşkilatı Üye ve Gözlemci Devletlerinin Türkiye’de yaşanan bu felaketin hemen ardından büyük bir dayanışma göstererek Türkiye'ye yardım için seferber olmaları ve gönderdikleri arama kurtarma ekipleri ve insani yardımlarla Türk Devletleri arasındaki kardeşlik bağlarının güçlenmesine bulundukları katkılar takdirle karşılandı. Liderler Üye ve Gözlemci Devletler tarafından görevlendirilen ve aralıksız çabalarıyla çok sayıda hayat kurtaran arama kurtarma ekiplerine şükranlarını sundu.

Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, ağır yıkıma yol açan iki deprem nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileklerini yineleyen TDT Devlet ve Hükümet Başkanları, deprem bölgesinde iyileştirme ve yeniden inşa çalışmalarında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Bölgesel ve uluslararası son gelişmelerin de değerlendirildiği Zirve programı sonunda Ankara Bildirisi imzalandı.

Genel Sekreter Sultan Raev: ‘’Dayanışma içerisinde, birliğimizi her geçen gün daha da kuvvetlendireceğiz.''

Zirvenin ardından açıklamalarda bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk devletlerinin bu zorlu süreçteki dayanışmasına dikkat çekti. Genel Sekreter Raev: ‘’Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde toplanan Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi'nde iş birliğimizi afetler ve etkileriyle mücadele hususlarında geliştirecek önemli kararlar alındı. “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla düzenlenen toplantı vesilesiyle Türk iş birliği teşkilatlarımızın değerli başkanları ile de bir araya geldik. Dayanışma içerisinde, birliğimizi her geçen gün daha da kuvvetlendireceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Medya Galerisi

FrV7g3aWYAcdSc0
FrV7igbXwAEoJhq
WhatsApp Image 2023-03-17 at 09.59.04

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır