DSC_4894
November 16, 2023

Kazakistan’ın Jetisay Drama Tiyatrosu TÜRKSOY’u ziyaret etti

November 16, 2023

Kazakistan’ın Jetisay Drama Tiyatrosu TÜRKSOY’u ziyaret etti

Kazakistan’ın Türkistan Eyaleti Kurmanbek Jandarbekov Jetisay Drama Tiyatrosu heyeti, Ankara'da sahne alacakları “Ayman ve Şolpan” isimli temsilleri öncesinde  TÜRKSOY'u ziyaret ederek Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ile görüştü.

TÜRKSOY Konferans Salonu’nda düzenlenen görüşmede Sayit Yusuf, Türkistan tiyatro heyetini TÜRKSOY’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gördüğünüz gibi binamız bir çadır şeklindedir, burası bizim kardeş halkların kültür ve medeniyetinin ortak çatısı, ortak evidir. Burası sizlerin evidir. Sizleri bu çatı altında görmekten memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKSOY tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Türkistan’ın son yıllarda kat ettiği gelişmelere de değinen Sayit Yusuf, şehrin sadece mimari açıdan değil, kültürel etkinlikler açısından da geliştiğine şahit olduğunu vurguladı. Jetisay Tiyatrosu’nu 55. yılı münasebetiyle de kutlayan Yusuf, ulusal ve uluslararası düzeydeki festivallerde çok sayıda ödüle layık görülen Jatisay Drama Tiyatrosu’na da çalışmalarında başarılar diledi.

Görüşmede konuşan Türkistan Eyaleti Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı  Jumabek Tastemirov, Jetisay Drama Tiyatrosu Müdürü Oral Kemal ve Kazakistan’ın kültür emektarı Bakıt Srailov TÜRKSOY’a teşekkürlerini sundular. Jetisay Drama Tiyatrosu hakkında da kısa bilgi veren konuşmacılar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı, TÜRKSOY’un 30. Yılı ve Jetisay Drama Tiyatrosu’nun 55. Yılı’nı düzenledikleri etkinlikle kutladıklarını dile getirdiler.

Konuşmaların ardında TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf’a tiyatro heyeti adına Kazak çapanı hediye edildi.

Kazakistan’ın Türkistan Eyaleti Kurmanbek Jandarbekov Jetisay Drama Tiyatrosu'nun 50 kişilik oyuncu kadrosu  tarafından sahnelenen Muhtar Auezov’un “Ayman ve Şolpan” oyunu 16 Kasım 2023 tarihinde  Resim ve Heykel Müzesi Türk Ocağı Salonu’nda seyirciyle buluşacak. 

Medya Galerisi

DSC_4907
DSC_4905
DSC_4894
DSC_4867
DSC_4866
DSC_4858
DSC_4845
DSC_4841
DSC_4838
DSC_4830
DSC_4831

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır