img_9980
July 26, 2022

Gagavuz Yeri (Moldova) Başkanı İrina Vlah TÜRKSOY'u Ziyaret Etti

July 26, 2022

Gagavuz Yeri (Moldova) Başkanı İrina Vlah TÜRKSOY'u Ziyaret Etti

Gagavuz Yeri (Moldova) Başkanı İrina Vlah, TÜRKSOY Genel Sekreterliğine yeni seçilen Sultan Raev’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Gagavuz Yeri (Moldova) Başkanı İrina Vlah, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Görüşmede Gagavuz Yeri Başkanı Vlah, TÜRKSOY Genel Sekreterliğine yeni seçilen Sultan Raev’i kutlayarak çalışmalarında başarı diledi. TÜRKSOY ile Gagavuz Yeri arasındaki ilişkilere değinen Vlah, Teşkilatın Gagavuzların kültür ve sanatının tanıtılmasına yönelik çok önemli çalışmalara imza attığını belirtti. Gagavuzların kültürel değerlerini, dillerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için büyük çaba sarf ettiklerini de kaydeden İrina Vlah, düzenlediği etkinlikler ve yayınlarıyla Gagavuz Türkçesinin yaşatılmasına eşsiz katkılar sunan TÜRKSOY’a teşekkürlerini iletti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TÜRKSOY’un asli görevinin Türk halklarının kültür ve sanatının korunması ve yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması olduğunu kaydederek, bu çerçevede Gagavuz Yeri ile iş birliklerinin Teşkilatın öncelikli konularından olduğunu belirtti. TÜRKSOY ile Gagavuz Yeri arasındaki iş birliğinin daha da artırılacağını ve Gagavuzların kültür ve sanatının tanıtılmasına olan desteklerini devam ettireceklerini belirten Sultan Raev,  yakın gelecekte düzenlenmesi planlanan etkinliklere ve Gagavuz Yeri kültür, sanat insanlarının bu etkinliklere katılımına değindi. TÜRKSOY’un 2023 yılında 30. kuruluş yılını kutlayacağını da hatırlatan Raev, bu çerçevede düzenlenecek kutlama etkinliklerinden birinin de Gagavuz Yeri’nde yapılması hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, Teşkilatın çatısı altında Gagavuz kültürünün tanıtıldığı birçok etkinlikte iştirak ettiğini ve bu çalışmaların ülkesi için önemli olduğunu vurgulayarak, TÜRKSOY’un Gagavuz Yeri’ne verdiği önem için teşekkürlerini iletti.

TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı'nın da hazır bulunduğu görüşme, günün anısına yapılan hediye takdimiyle sona erdi.

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır