AYDO (2)
26 марта 2024 г.

Anev 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri başlıyor

26 марта 2024 г.

Anev 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri başlıyor

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da düzenlenen TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları Daimî Konseyi 39. Dönem Toplantısı kararı doğrultusunda kadim Türk yurdu Türkmenistan’ın Anev kenti 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti ve 2024 yılı ise doğumunun 300. yılı münasebetiyle Türk Dünyası’nın büyük şair ve düşünürü “Mahtumkulu Firaki Anma Yılı” olarak ilan edildi.

TÜRKSOY tarafından 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Anev, Türkmenistan Kültür Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek muhteşem Açılış Töreni ve çeşitli etkinliklerle Kültür Başkentliğine merhaba diyecek.

2015 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Merv’in ardından ikinci defa Kültür Başkenti bayrağını devralan Türkmenistan’da Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden gelen kültür, sanat ve bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler üç gün sürecek.

Bu yıl sonuna kadar sürecek ve Türk Dünyası’nı buluşturacak olan Kültür Başkentliği etkinliklerinin startı 26 Mart 2024 tarihinde Ahal Vilayeti Ak Buğday Kasabası’nda düzenlenecek 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Töreni ile verilecek. Yapılacak görkemli açılışta 9 ülkeden 650’den fazla sanatçı sahne alarak, kardeş Türk halklarının kendilerine özgü bir birinden renkli danslarını, müziklerini ve şarkılarını görsel bir şölen ile Türkmenistanlı sanatseverlerle buluşturacak.

Etkinlikler çerçevesinde “Türkmenistan’da Turizm Gelişiminin Yönü ve Fırsatlar” konulu uluslararası konferans düzenlenerek, ülkenin turizm olanakları değerlendirilecek ve tarihî güzelliklere sahip Türkmenistan’ın dünyaya daha geniş tanıtılması yolları müzakere edilecektir.

Anev - 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde ayrıca TÜRKSOY Müzeler Birliği üyeleri bir araya gelerek Türk coğrafyasında tarihi eserlerin korunması ve müzelerin karşılaştığı güncel sorunları ele alacaktır.

Anev kentinin 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve Mahtumkulu Firaki'nin doğumunun 300. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler 15 ülkeden 70’i aşkın medya temsilcisinin katılımıyla düzenlenecek "Türkmen Diyarı - Kadim Kültürlerin Merkezi" konulu

Uluslararası Medya Forumu ile devam edecek.

Düzenlenecek çeşitli gezi ve ziyaretler ile katılımcılar, Türkmenistan’ın kültürünü ve tarihini yakından tanıyacaktır. 

Etkinliğe ilişkin açıklamasında TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’nın çok başarılı bir dönem geçirdiğini,  Türkmenistan'ın bu çıtayı daha da yükselteceğine olan inancını dile getirerek, “Muhteşem bir açılış planladık. Bütün Türk Dünyası Anev’de buluşacak. Etkinliklerimiz açılış konseri ile sınırlı değil, bu etkinlikler açılışın ardından yıl boyu Mahtumkulu Firakii'nin 300. yılı ve Anev Kültür Başkentliği kapsamında Türk Dünyası kültür ve sanat insanlarını bir araya getirecektir. Kadim Türk toprağı Anev medeniyetini ve Mahtumkulu’nun mirasını Türk Dünyası’nın da ötesine taşıyacağız” diye konuştu.

© 2022 TÜRKSOY - Her hakkı saklıdır