― 21 мая 2024 г.
“2. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali” iki temsil ile devam etti
TÜRKSOY ve Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi organizatörlüğünde Bakü’de gerçekleştirilen “2. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali”nin ikinci günü Türkiye ve Özbekistan genç tiyatrocuların temsilleriyle devam etti.
Azerbaycan Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosunda ilk olarak Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğrencileri sahne aldı. Öğrenciler Jean Tardieu’nin Le Guichet (Gişe) oyununu sergilediler. Kendine özgü anlatım dili ile seçilen oyunu başarıyla icra eden Türkiye ekibi izleyiciler tarafından dakikalarca coşkuyla alkışlandı.
Özbekistan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Enstitüsü öğrencileri ise Azerbaycan tiyatro sanatının klasiklerinden olan Üzeyir Hacıbeyli’nin “Arşın Mal Alan” eserini festival katılımcıların beğenisine sundular.
Müziği, dekoru ve seyircileri de içine çeken sahneleriyle göz dolduran temsil izleyiciler tarafından büyük beğeniyle karşılandı.